1. septembris

Vai mana balss 1. oktobrī kaut ko mainīs?

Autore: Valda Liepiņa

Henriks: Pļurkas sēž tur augšā – parlamentā vai valdībā!
Dzirkstīte: ..Ja paši neiesim politikā, neņemsim varu.. Protams – ar demokrātiskām metodēm.
Mārīte: Politikā? Tikai ne to! Tad labāk godīgi nomirt.. kaut ar visiem tiem dioksīniem un glaubersāļiem ķermeņos…sirdīs un dvēselēs nekā savas sirdsapziņas sabradāt politikas dubļos.
Mārīte: Inteliģence ir šīs zemes prāts un sirdsapziņa. Bet politika ir netīra lieta, lai netīrie tur vārtās!…

Vēlēšanas ir nopietna lieta. Mūsu tiesības, pienākums, mūsu attieksme pret politiku un politiķiem. Taču kādreiz der arī par to visu paironizēt. Cik bieži dzirdam iepriekšminētos un līdzīgus izteicienus par politiku un politiķiem? Pats būdams politikā, dramaturgs Pauls Putniņš 2002.gada lugā “Labā tīrības sajūta” vienas ģimenes dzīves  ietvaros smalki un ne visi saudzīgi risina tieši šos samilzušos tautas un  politikas attiecību jautājumus. Vai tas ir patriotisms – mesties politikā un tērēties visu tik nonievātajā “varas ešelonā” vai turēties iespējami tālu no “netīrās politikas” un saglabāt “labo tīrības sajūtu”? Mums katram savs viedoklis.

Luga liek mums domāt un sabiedrību vērot, jo tur tiešām atspoguļoja apkārto notiekošo. Būtu lietderīgi to atkal izrādīt! Tiesa, pirms 20 gadiem bilde bija cita, taču dzirdamais maz atšķiras. Šodien bilde daudzkārt šķiet skaidrāka. Mēs toreiz vēl bijām mazliet ideālistiskāki. Brīžiem arī naivi. Taču, kā toreiz, tā šodien, mēs daudzi uzskatām sevi, politikā neiegājušos, par tīrākiem un skaidrākiem nekā tos, kas tur iesaistījušies. Iesaistīšanās iemeslu ir daudz, taču laikam nevajadzētu aizmirst, ka nevaram pilnībā no valstij svarīgajiem procesiem izvairīties. Neaizejot balsot, mēs sevi pilnībā nodalām no valsts procesiem un izaugsmes.

Es ticu, ka man ir tiesības balsot, bet neesmu pārliecināts, vai tas tiešām kaut ko mainīs. Tātad, balsot vai nē? 

— ja vēlaties labāku veselības aprūpi, izglītību un bērnu aprūpi, taisnīgākus nodokļus, pamata ienākumus visiem, labas pārstrādes iekārtas, labākus ceļus un transportu, labākas vietējās ērtības, jo jūsu valdība, valsts un vietējā valdība strādā pie šo pakalpojumu nodrošināšanas. Jūsu balsojums nosūtīs ziņu par to, kādu Latvija vēlaties un sagaidāt.

Balsošana ir vissvarīgākais veids, kā panākt to, ka jūsu balss tiek sadzirdēta jautājumos, kas jūs satrauc.

Balsošana sniedz jums iespēju piedalīties lēmumu pieņemšanā, kas ietekmē jūsu dzīvi.

Ja TU nebalsosi, citi pieņems lēmumus TAVĀ vietā!

Lēmumi tiek pieņemti mūsu vārdā ikdienā, veselības aprūpe, izglītība, mājoklis, globāli jautājumi, piemēram, aizsardzība un vide, un vietējie jautājumi, piemēram, atkritumu tvertnes un atpūtas iespējas.

Vai man diasporā vispār būtu tiesības balsot? Es varbūt tik skaidri neredzu, kas notiek Latvijā. Noteikti. Pēdējos 20 gados Latvijas valdība ir atbalstījusi diasporas skoliņas un sabiedrību daudz vairāk nekā agrāk. Šis atbalsts katru gadu kļūst redzamāks un taustāmāks. Diasporas kopas piedalās Dziesmu svētkos, 3×3 nometnēs utt. Diaspora daudzkārt uzskata šo finansējumu par savām tiesībām. Līdz ar saņemto, veidojas arī pienākums pret valsti. Nereti no valdības puses dzirdam aicinājumus vairāk sadarboties ar Latvijas pārvaldi, kultūras, uzņēmēju jomās. Latvijas valdība prasa no diasporas, tātad diasporai ir gan tiesības, gan pienākums nodot savu balsi par tādu Latvijas nākotni, kādu tā vēlas redzēt. 

Diasporā dzīvojot, es maz saprotu par politiku Latvijā. Labāk neiešu.

Dzīvojam globālā un digitālā pasaulē. Lai nu kāds bija kovida laiks, tas mums daudziem iemācījis jaunus sazinās ceļus un līdz ar to, šogad daudz vairāk varam uzzināt un iedziļināties procesos Latvijā. Līdzīgi, vairāku kopienu pārstāvji ir izstrādājuši programmas Latvijas politikas skaidrošanā, tāpat PBLA un citas diasporas organizācijas organizē debates ar partiju pārstāvjiem. Varam arī pārrunāt savas šaubas ar Latvijā un mītnes zemē dzīvojošiem draugiem.

Mums ir jāizmanto šis balsojums 1. oktobrī, lai iegūtu spēcīgu un stabilu demokrātiju, kas atspoguļotu mūsu sabiedrību un tās vēlmes.

Tava balss ir TAVA balss, un balsojot Tu varēsi pēcāk saukt politiķus pie atbildības. Demokrātijai un balsošanai ir nozīme, un tieši TAVS viedoklis ir svarīgs! 

No ielas un valsts drošības līdz ieelpotā gaisa kvalitātei – Balsošana ir svarīgs veids, kā izteikt savu viedokli par jautājumiem, kas jums rūp. Balsojot, jūs arī izlemjat, kurš pieņems lēmumus par jautājumiem, kas ietekmē jūsu ikdienas dzīvi. 

SEŠI IEMESLI, KĀPĒC DOTIES BALSOT

1. Izlemiet, kurš pieņem lēmumus par jums svarīgajiem jautājumiem.

Balsošana jums dod jums tiesības izlemt, kā tiek vadīta Latvija. Deputāti, kurus palīdzat ievēlēt, pieņems lēmumus par jautājumiem, kas jums rūp, tostarp par veselību, mājokļiem, izglītību un vidi.

Balsojot vēlēšanās, jūs varat atbalstīt partiju un kandidātu, kurš pārstāvēs jūsu uzskatus Saeimā un var ietekmēt jums svarīgos politikas jautājumus. Vēlēšanas ir arī jūsu iespēja izteikties, ja jums ir sūdzības par to, kā tiek vadīta valsts. Atcerieties, ka balsošana nav vienīgais veids, kā piedalīties, bet tas ir ātrākais un vienkāršākais veids!

Ja nebalsosit, jūs esat citiem atdevis tiesības izvēlēties, kurš pieņems lēmumus par jums svarīgajiem jautājumiem.

2. Lieciet politiķiem strādāt jauniešu un nākotnes labā.

Politiķi dažkārt apsver vēlētāju aktivitāti pirms galveno politisko lēmumu pieņemšanas. Ja noteiktas demogrāfiskās grupas dalībnieku aktivitāte ir augsta, politiķi, visticamāk, izstrādās politiku, kas dod labumu šai demogrāfiskajai grupai, lai viņiem patiktu un pēc tam iegūtu viņu balsis vai saglabātu viņu atbalstu.

3. Balsošana ir svarīga pat tad, ja nedomājat, ka jūsu kandidāts uzvarēs. Pārliecība, ka jūsu partija neizvirzīsies priekšgalā vai nesaņems vairumu nenozīmē, ka jūsu balsojums neko nemainīs. Ja visi vienkārši “padodas”, pārmaiņas nekad nenotiks. Atbalstot kandidātu, kurš, iespējams, ne vienmēr uzvar, ir vairākas sekas. Vissvarīgākais ir tas, ka jūs uzvarējušajam kandidātam parādīsit, uz kādiem jautājumiem viņam būtu jāpievērš uzmanība, ja viņš nākamreiz vēlas iegūt jūsu balsi. Arī opozīcijā esošas partijas var cīnīties par savās programmās izvirzītām prioritātēm.

4. Daudzi ir cīnījušies par mūsu tiesībām balsot.

Cilvēki ir cīnījušies par mūsu tiesībām balsot. Citi atdevuši savas dzīvības. Citi (piem. sieviešu kustība) ziedojušas savu dzīves mieru, lai iegūtu tiesības balsot. Tā jau ir necieņa pret viņiem, ja izniekojam savu balsi.

5. Deputāti pārstāv jūsu apgabalu Saeimā un risina jautājumus vietējiem iedzīvotājiem.

Balsošana ļauj jums palīdzēt izlemt, kurš parlamentā pārstāv jūsu reģionu. Deputāti nav atbildīgi tikai par valsts un starptautisko politiku. Viņu uzdevums ir arī aktualizēt vietējās problēmas un atbalstīt jūs, cik vien iespējams. Jums ir jādodas pie viņiem un jālūdz padoms un rīcība noteiktos jautājumos vai lūgt viņus virzīt kādu jautājumu parlamentā. Dažkārt viņu 

palīdzība un rīcība patiešām var mainīt cilvēku dzīvi uz labo pusi.

Balsojot jūs varat izvēlēties personu, kuru vēlaties, lai jūs pārstāv. Jūs, iespējams, norādāt kādam deputātam, ka neesat ar viņa darbu apmierināts – vai tieši otrādi. Balsošana ir mūsu iespēja saukt pie atbildības savus politiķus. Ja nedomājat, ka viņi jūs pārstāv – balsojiet par kādu, kurš to darīs.

6. Varat nodot nederīgu balsi, ja nepiekrītat nevienai no politiskajām partijām.

Lai gan aktīvai balsošanai ir lielāks īpatsvars, ja nejūtaties apmierināts ar nevienu no politiskajām partijām, varat nodot nederīgu balsi.

Nepiedaloties vēlēšanās jūs esat vienkārši statistika-nebalsotājs. Tiek pieņemts, ka jūs vienkārši neesat ieinteresēts. Aktīvi dodoties uz vēlēšanu iecirkni un neizvēloties nevienu kandidātu pirms iesniegšanas urnā, jūs kļūstat par balsotāju, kas vēlas piedalīties valsts procesos, bet nav apmierināts ar piedāvājumu. Tukšās un nederīgās balsis tiek saskaitītas kopā ar rezultātiem un tiek iekļautas arī turpmākajos ziņojumos.

Jūsu neapmierinātība ar politisko partiju piedāvājumu tiks sadzirdēta. Ja pēkšņi vēlēšanu laikā būs liels skaits tukšu/sabojātu biļetenu, lielākās politiskās partijas sāks vairāk domāt par to, kas tām jādara, lai atjaunotu saikni ar šiem vēlētājiem.

Tava balss ir TAVA balss, un balsojot Tu varēsi pēcāk saukt politiķus pie atbildības. Demokrātijai un balsošanai ir nozīme, un tieši TAVS viedoklis ir svarīgs!